google siralama

Google Harita Sıralaması

Google Aramalarındaki Harita Sıralaması

Google geçmiş zamanlarda daha basit algoritmalara sahip olmaktaydı ve bu yüzden bazı harici kaynakları göz önüne almaktaydı. Bu harici kaynaklara göz atacak olursak karşımıza ilk olarak Dmoz.org adlı internet sitesi çıkmaktadır.

Dmoz.org sitesinde yer alan siteler genel olarak Google tabanlı yapılan aramalarda ilk sıralarda çıkma işlemini başarabilmekteydi. Daha sonra ilerleyen teknolojik bilgiler ile Google düzenli olarak güncellemeler yaptı ve Dmoz.org gibi harici kaynaklara duyduğu ihtiyaçlarından tamamen vazgeçti. Artık sıralama hizmeti Google’un kendi gözetimi altında olmaktadır.

Google Arama Motoru Sıralamaları

Google arama motorunda yapılmakta olan aramalar ile internet siteleri daha öncelerinde bazı harici kaynaklara göre bir sıralama yaşamaktaydı ama günümüze bu durum tamamen Google kaynaklı olmaktadır. Google kendi çapında belirlemiş olduğu kriterleri sağlamakta olan internet sitelerinde harita sıralaması yaparken ilk sıralara onları yerleştirmekte ve bu sayede daha çok kişiye ulaşmalarını sağlamaktadır.

Harita Sıralaması

Google bu kriterleri ile ön plana bir rekabet çıkarmakta ve bu sayede daha yararlı ve kullanışlı bir internet dünyası amaçlamakta ve hatta başarabilmektedir. Ayrıca bu sayede Google sıralamasıişlemlerinde kullanıcı deneyimleri, mobil uyumluluk ve hız gibi internet sitelerinin kullanışlılığını sağlayan unsurları da bu sayede teşvik etmektedir.

Google Sıralamalarında Nasıl Üstlerde Yer Alınır?

Google kendi bünyesince belirlemiş olduğu kriterleri sağlamakta olan ve iyi bir SEO uygulamasına sahip olan internet sitelerine olumlu bir Google harita sıralaması hizmeti sunmaktadır.

siralama kriterleri

Bu durumu önemle etkileyen uygulamalardan bir tanesi Google’a firma kaydı yaptıran mağazaların yerleşik bir adrese sahip olmasıdır. Bu tarz firmaların sahip oldukları internet sitelerine Google tarafından daha çok avantajlar sağlanmaktadır.

Yine SEO uygulamaları bu alanda önemli bir hizmeti yerine getirmektedir. Google daha önce harici kaynaklara dayanarak yapmakta olduğu harita sıralamalarını artık uygun SEO içeriklerine sahip olan web sitelerini algoritması kapsamıyla sıralamalarda yüksek mertebelerde sunabilmektedir.

Yine Google’ın sonuçlarda bir web sitenin ilk sıralarda çıkması için etkili olan kriterlerinde o site hakkında sosyal medyalarda yapılan olumlu sonuçlar, Google plus uygulamasına kaydının olması ve Facebook yerel işletme kaydı gibi işlemleri de gerçekleştirmesi etkili roller oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tüm Markaların En Büyük Mağazası, E-Ticaret Siteleri başlıklı makalemizde google E-Ticaret ve SEO hakkında bilgiler verilmektedir.

2 En Son Yazilan Yorumlar

  • Tayfun / 22 Mart 2017 at 03:10

    Bu bilgileri herkes paylaşmas, çok teşekkürler

    Yanıtla
  • Aydin / 22 Mart 2017 at 02:50

    makaleniz guzel olmus hocam

    Yanıtla

Yorum Yazın

Powered by Segital Parasız Görüntülü Sohbet esohbet sesli sohbet