Sahte Skype Botlari Virus Saciyor!

Sahte Skype Botları Virüs Saçıyor!

Skype kullanımı için kolaylık sağlayan botların da sahtesi çıktı. Bu ürünler ciddi bir virüs yayıcı haline geldi.

Son güncellemesinden sonra ortaya çıkan sahte Skype botları virüs saçıyor. Normalde kullanıcılara hizmet vermek için kullanılan bu ürünler, zaman kazandırıyor. Ancak çok iyi biçimde yerleştirilen bu virüsler kullanıcılar hakkında birçok bilgiyi de topluyor. Aslında güvenli de olsa bazı uygulamaları kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. Bu botların listenizdeki kullanıcılar hakkında bilgi vermesi kişisel bilgilerin paylaşılmasına neden olabiliyor. Çünkü bu virüs sisteminize giriyor ve birçok kişisel veriye erişmek mümkün oluyor.

Program indirmeden Nelere Dikkat Edilmeli?

Program indirmeden dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uygun fiyatlı ya da ücretsiz programlara dikkat edilmesi gerektiğidir. Elbette program üreticilerinin de para kazanması gerekir. Ancak bu virüs söz konusu olduğunda çok daha ciddi bir kriminoloji boyutuna ulaşır. Çeşitli kullanımlar nedeniyle yaşanan teknik sorunları da arttıran Skype sorunları son derece önemli olan bir güvenlik açığına neden olabiliyor. Mac ve diğer tarayıcı versiyonlarında bulunan bu sistemler bot ekle bölümünden sisteme yüklenebiliyor. Ama kullanmanız zorunlu değil. Skype botları gibi birçok yenilik kullanıcıların tercih etmesi halinde işleve başlıyor.

Bot Nedir?

İnternette gerçek bir kullanıcı gibi davranarak web uygulamaları ve oyunlarını kötü amaçla kullanılan programlara bot adı verilir. Mesela bir web sitesine yorum yazdığınızda ya da giriş yapmaya çalıştığınızda sizin bot olmadığınızı anlamak için toplama çıkarma işlemleri ya da güvenlik resimleri gibi sorular sorulur. Bu durumda insan olduğunuzu kanıtlamanız için elle giriş yapmanız istenir. İşte bu güvenlik aşamaları botlar içindir.

Ama botlar her zaman kötü amaçlara hizmet etmez. İşinizi kolaylaştırabilen botlar da vardır. Google’ın meşhur botları da son derece önemlidir. Deneme yanılma yoluyla ilerleyen botlar, web uygulamalarına yönlendirilen botlar gibi çok sayıda bot çeşidi vardır. Bunların bazıları virüs şeklinde bazıları da siz anlamadan kötü amaçlarını gerçekleştirmek üzere harekettedir. Botların en önemli zararları CPU ve RAM gibi işlevleri tüketebilmeleridir. Bu da son derece can sıkıcı masraflara neden olur.

2 En Son Yazilan Yorumlar

  • Bahadır Yaman / 6 Şubat 2020 at 16:32

    Merhabalar hocam , başıma bir olay geldi , 5 yıldır kullandığım Skype adresin birden kilitlendi ve 2 ay sonra açılacağını belirten bir bildirim gelmiştir , bu neden kaynaklı sizce ?

    Yanıtla
  • ~`Gökbörü`~ / 6 Şubat 2020 at 01:58

    Çerez ve geçmişleri silmek önemli ve ayrıca özellikle güvenli çıkış yapmayı önemli buluyorum. Artık daha da özen göstereceğim girdiğim sitelere felan ve eklediğim kişilere paylaşımdan dolayı çok teşekkür ederim.

    Yanıtla

Yorum Yazın

Powered by Segital Parasız Görüntülü Sohbet esohbet sesli sohbet