Mobile First Index Nedir

Mobile First Index Nedir?

Google arama daha doğrusu tarama sisteminde bir yenilik olan Google first index hakkında bilgi vermeden evvel, Google arama sistemi mantığını ele almak gerekecek. Google sistemi, tarama, analiz etme ve sıralama şeklinde Google aramalarını yapar.

Kullanıcı olarak aradığımız sonuçlarla en alakalı olan web siteleri de ilk sıralamalarda yer alır. Bu sıralamaların en iyi şekilde sunulması için web sitelerinden başlıklar, içerikler ve meta kelimeler gibi temel dizin kaynaklarına eklenerek sayfanın değerine göre sıralamaya çıkarlar.

Son yıllarda akıllı telefonların ve mobil cihazların yaygınlaşması, bu sistemi biraz değiştirdi. Özellikle son algoritmalar, mobil sitelerin daha fazla ön plana çıkmasına yol açtı.

Mobile first index

Mobile first index

Google Tarama Crawling Nedir?

Crawling, Google’da yeni sayfalar bulmak için webdeki bağlantıları izler. Yani Googlebot iş başındadır ve dizine eklenen yeni sayfaları bulur. Bunu yaparken de sitemap, robot.txt gibi dosyalardan yararlanır. Yani “et yemekleri” yazdığınızda karşınıza gelecek olan sayfa et yemekleriyle doğrudan alakalı olan sayfadır.

Google Analiz ve Arşivleme Indexing Nedir?

Web sayfalarının veri tabanında saklanıp kullanışlı hale gelmesi indeksleme ile mümkün olmaktadır. Her web sayfasının yüzlerce bilgi barındırdığı düşünülürse genel ve özel alanlara bakılarak kendi algoritmalarını oluşturur. Buna göre bilgileri sınıflayan Googlebot ile hızlı bir şekilde indekslemelerin güncellenmesi mümkün olmaktadır. Daha önce aranan kelimeler ve bilgiler arşivden getirilerek listelenir.

Google Site Sıralaması Ranking Nedir?

Google, 200 civarındaki indikatörlere sahip olan algoritmasını çalıştırarak önceden indekslenen bilgileri belirli bir sıraya göre kullanıcılara sunar. Yakın tarihlere kadar tüm bilgileri tek dizinde toplayan Google, kullanıcı mobil ya da masaüstü bilgisayarlardan girildiğinde masaüstü indeksine göre sonuç bulurdu. Ancak son düzenlemeyle mobil için ayrı masaüstü için ayrı sonuçlar ortaya çıkar. Sıralama güncellemeler, değerleri gibi birçok farklı önceliğe göre yapılır. Web sitelerinin sıralanması için öncelikle arama yapılan anahtar kelimelerle doğrudan alakalı olan siteler reklamsız olarak çıkar. Bu da web sitesinin içeriğinden kalitesine kadar 200’den fazla koşulun sağlanabilirliği ile mümkün olur.

Mobile First Index Neden Yaratıldı?

Mobil cihazların kullanımının artması Google arama sonuçlarının da farklı şekilde kullanıcıya sunulmasını sağladı. Yani eskiden öncelik masaüstüyken şimdi mobil kullanıcılar oldu. Google arama yapılan bir içeriğin mobil versiyonlarda alakasız bir sonuç vermesi durumunda mobilden bulunmayan sonuçlar Google sisteminde neden bulunsun mantığıyla algoritmayı mobile yönelik düzenledi. Yani ille de mobil uyumlu site yapın demiyor ama yaparsanız iyi olur diyor.

Mobil Uyumlu Web Siteleri Kazançlı Çıkıyor

Mobil uyumlu web siteleri için avantaj olan bu sistem, Google Webmaster platformundaki mobil uyum ile ayrıntılı olarak detaylandırılabiliyor. Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir kısmı mobil cihazlarla arama yapılmasını sağlıyor. Yani web sitesi mobil uyumlu olanlar 200’den fazla kriterden oluşan sıralamada daha üst sıralarda çıkabiliyor.

Mobil uyumlu web siteniz ile mobil uyumlu olmayan web sitelerinin biraz karışacak olan sıralama yerlerini düşününce sitenizin mobil uyumlu ve mobil uyumlu halinin normal halinden farklı olmaması gerektiğini anlayabiliriz. Tabi sıralamaya girmek için öncelikle indekslenmesi gereken bir web sitenizin olması gerekir. Yani mobil uyumu ile masaüstü farklı olan siteler dizin açısından biraz karmaşık olsa da sıralama sinyalleri artık mobil uyumluluk üzerinden işlemeye başlayacak.

Mobile First Index Neyi Değiştirecek?

Sıralama sinyallerinin artık masaüstünden değil de mobilden gelmeye başladığı bu sisteme uyum sağlamak için birçok web sitesi mobil uyumlu hale gelmeye başladı bile. Mobil uyumlu web siteleri, bazen alakasız sonuçlarda dahi öne çıkabiliyor. Ama Google mobil uyumluluğu olamayan siteleri şu an ikinci plana atmıyor eş zamanlı olarak sıralamaları ortaya çıkarıyor.

Yani sitenizi responsive bir tasarımla yaptırdıysanız birşey değişmeyecek. Googlebot sinyallerinden alınan meta etiketler, alt başlıklar ve yapılandırılmış veriler gibi birçok içerik mobil uyumlu olmayan siteler tarafından da kolayca yapılmaktadır. Bir süre Mobil first index tek başına değil eş zamanlı olarak kullanılacak ancak uzun vadede mobil cihazlar bu kadar revaçtayken bu olasılığa göre web sitelerinin güncellenmesi gerektiğini de unutmamak gerek.

Google blog sayfasında bahsettiği “mobil siteniz, masaüstü sitenizle uyumlu değilse bazı değişiklikler yapmalısınız“ iması, bu teknolojik gelişmeyi de en iyi şekilde kendi sitenize uyarlamanız gerekecektir.

1 Comment

  • Seslisuu / 25 Temmuz 2019 at 01:34

    Cok tşkrler Hocam Bilgilendir diniz icin Hocamm

    Yanıtla

Yorum Yazın

Powered by Segital Parasız Görüntülü Sohbet esohbet sesli sohbet