dns turkiye servisleri, dns adresleri

DNS Servislerin En Çok Kullanılan Yöntemi

Türkiye’de DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Dönemsel olarak getirilen internet kullanım sınırlamaları, Türkiye’de DNS servisleri nasıl kullanılır sorusunun sorulmasına yol açıyor.
Aşağıda verilen bilgiler üzerinden, DNS servislerini nasıl kullanacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

DNS Nasıl Değiştirilir?

Sınırlandırılmalardan etkilenmemek için Türkiye’de DNS servisleri nasıl kullanılır sorusunu yanıtlıyoruz. Sunulan bilgilere göre hareket etmeniz durumunda, siz de yasaklanan ya da yavaşlatılan web adreslerinde rahatlıkla yer alabileceksiniz.

İlk olarak değişim için denetim masasına girmeniz gerekiyor. Denetim masası sayfasında yer alan Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açmalısınız. Etkin olan ağlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu alanın alt kısmında ağ ayarlarınızı değiştirin seçeneği yer alıyor.

Ethernet 2 Satatus sayfası üzerinden değişim yapılabiliyor. Sayfanın sol alt kısmında yer alan ilk butona tıklamalısınız. İngilizce dil seçeneği için ‘‘Properties’’ butonuna tıklayarak DNS değiştirme işlemine başlayabilirsiniz.

Networking sayfasında yer alan Realtek PCle GBE Family Controller üzerinden; İnternet Protocol Version 4 (TCP / Pv4) seçilir. Bu sayfaya giriş yaptığınızda direkt olarak DNS ayarlarını yeniden yazmanız için oluşturulmuş olan kutucukları görürsünüz. DNS nasıl değiştirilir sorusuna verilen yanıt üzerinden, siz de direkt olarak kullanmak istediğiniz DNS numaralarını yazabilirsiniz.

Türkiye’de DNS Neden Değiştiriliyor?

Baktığınızda pek çok kişinin DNS değiştirmek üzere işlem yaptığını görürsünüz. Bunun nedeni, internet adreslerine getirilen sınırlandırmalardır. Zaman zaman direkt olarak bazı adreslere girişin engellenmesi ya da adreslerin kullanımının yavaşlatılması DNS değiştirme ihtiyacını doğuruyor.

 • 208.67.222.222
  208.67.220.220

gibi farklı DNS’ler üzerinden yasakların aşılması mümkün. Adreslere girişin hızlı olması herhangi bir sınırlandırmanın olmaması, kısa sürede işleminizin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Giriş yaparak siz de Türkiye’de farklı DNS kullanma avantajı elde edebilirsiniz. Siteye giriş yaparak, sorun yaşamadan DNS işleminizin gerçekleşmesini sağlamanız mümkün olacaktır.

2 En Son Yazilan Yorumlar

 • Seslisuu / 25 Temmuz 2019 at 01:32

  bilgi verdiginiz icin cok cok tskr ederım hocam

  Yanıtla
 • Karaca / 14 Eylül 2018 at 13:34

  Hocam bunu da eklemeninizi tavsiye ederim, Dünyaca ünlü telekomünikasyon şirketi Level3 en çok tercih edilenler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

  209.244.0.3
  209.244.0.4

  Yanıtla

Yorum Yazın

Powered by Segital Parasız Görüntülü Sohbet esohbet sesli sohbet