google web yöneticisi,google search console nedir,bing webmaster tools,webmaster tools nedir

Google Webmaster Araçları Güncellemesi

Google Webmaster araçları her yıl profesyonel bir şekilde güncellemekte ve eksikliklerini gidermektedir. Google bu senenin başında getirdiği yeniliklerle wepmaster araçlarında oldukça farklı ve işlevsel yeniliklere gitmiştir. Bu güncellemeler ile kullanıcılar tarafından eleştirilen ve eksik bulunan birçok noktada gerekli ve işlevsel güncellemelere gidilmiştir. Google Webmaster araçları güncellemesi her yıl nisan ayında gerçekleştirilen Webmaster aracı bahar temizliği bu sene oldukça faydalı ve işlevsellik katmıştır.

Google webmaster araçları güncellemesi kullanıcıların ihtiyaçları ve genel değerlendirmeler sonun gerçekleştirilmektedir. İhtiyaç duyulan özellikler gerekli olan sekmelere eklenebilmektedir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar neticesinde artık ihtiyaç duyulmayan ya da başka bir google servisi tarafından yerine getirilebilecek bir görevin servisten kaldırılması şeklinde güncelleştirmeler gerçekleştirilebilmektedir. Google Webmaster Araçları güncellemeleri küçük yamalar ve büyük temizlikler şeklinde olabilmektedir. Google webmaster araçları güncellemeleri geleneksek bir şekilde bahar temizliği adı altında nisan ayında duyurulmaktadır

Webmaster Aracı Bahar Temizliği Nedir?

Bu tabir her sene duyulan ve periyodik olarak Google tarafında her yılın nisan ayı civarında gerçekleştirdiği güncellemelerin genel adıdır. Google geçtiğimiz yıl boyunca webmaster araçlarında eksik görülen ve geliştirilmesi gereken noktalarda farklı ve işlevsel birçok yeniliğe gitmiştir. Hatta Google yeni görüntü eşleştirmesine yönelik güncellemelerde geçtiğimiz sene kullanıcıların beğenisine sunmuştur.

Fakat her sene olduğu gibi esas ses getirecek güncellemeleri ve değişiklikleri Webmaster Aracı Bahar Temizliği duyurusu ile gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada abone istatistikleri, robots.txt oluşturma ve site performans özelliklerinin kaldırıldığı açıklaması gerçek anlamda oldukça büyük ses getirmiştir.

Bahar Temizliği ile Kaldırılan Özellikler

Yapılan bu bahar temizliği ile 3 önemli özellik kaldırılmıştır bunlar ise şu şekildedir;

Abone İstatistikleri Kaldırıldı: Abone istatistik bilgileri, sitelerin RSS ve beslemelerine abone olanların istatistiklerini kapsamaktaydı. Bahar temizliği ile artık neredeyse kullanılmayan bu özellik tamamen kaldırılmış oldu. Bu kaldırılmanın sebeplerinden biride diğer bir Google ürünü olan Feedburner tarafından zaten bu verilerin sunulmasıydı. Artık hiçbir kullanıcının kullanmadığı bu özelliğin kaldırılması son derece isabetli bir karar niteliğindedir.

Robots.Txt kaldırıldı: Google oldukça ses getiren bu nisan temizliğinde kaldırdığı diğer bir özellik ise robor.txt olmuştur. Bu özellikte diğerleri gibi neredeyse hiç kullanılmadığı için kaldırılmıştır. Bu sekmenin sağladığı özelliği birçok site kullanmamaktaydı. Bundan dolayı bu özelliğinden kaldırılması gerçekten isabet olmuştur.

Site performans özellikleri kaldırıldı: Site performans özelliği de sitelerin performansı ile ilgili veriler topluyordu. Fakat bu özellikte kullanıcılar tarafında neredeyse hiç kullanılmıyor. Esasında sitelerin performansının, Google sıralaması için önemli oldukça fazladır. Fakat kullanıcılar bu istatistikler için Google Analitik ya da PageSpeed’i tercih ettikleri için kullanılmayan bu özelliğinde kaldırılması oldukça yerinde bir karar olarak göze çarpmaktadır. Webmaster bahar temizliği ile kaldırılan özellikler bu şekildedir.

Bakıldığında kaldırılan özelliklerin gerçek anlamda işlevselliğini yitirdiğini görmekteyiz. Ve Google tarafından kaldırılması son derece olumlu bir hizmet olarak görülmektedir.

Google Webmaster Araçları Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

Google tarafından yapılan bu değişikliklerde gereksiz noktaların kaldırılması kadar ses getiren yenliklerden olmuştur. Webmaster güncelleme ile yeni menü görünümü daha işlevsel ve kaliteli bir hale getirilmiştir. Menüye eklenen güncellemeler ise şu şekildedir;

 • Kontrol paneli

 • Mesajlar

 • Çok sık kullanılmayan yapılandırma ayarları

 • İşlemlerin güvenilirliğini kontrol edilebileceği webmaster sağlık sekmesi

 • Site içi trafiğin gözlemleneceği trafik sekmesi

 • Ve laboratuar

Menüde yapılan bu güncelleme ve eklemeler birçok kullanıcı tarafından beğenilmiştir. Özellikle panele eklenen yeni bölümlerle menü daha kolay ve işlevsel bir hal almış durumdadır.

umariz bu yazimizi Sesli Panel sektöründe ki meslektaslarim okuyup kendi bilgilerini yorum olarak bizlere baylasirlar, sesli chat sistemleri ile ugrasan cogu site sahiplerine de iletilir

1 Comment

 • Kameralisite / 6 Temmuz 2018 at 09:23

  Merhabalar Yaptiginiz tum islerin takipcisiyiz basarilar diliyoruz.

  Yanıtla

Yorum Yazın

Powered by Segital Parasız Görüntülü Sohbet esohbet sesli sohbet